• Badcha od Amy Deluxe

• Začínáme s vodní dýmkou.
Začínáme s vodní dýmkou.
 #15260  od XlaB
 stř 03. led 2018 13:26:03
Zdravím!

Koupil jsem si badchu i s korunkou od Amy Deluxe. Problém je, že jaksi s ní neumím operovat a tabák se, zřejmě pálí. Hliněná korunka má uprostřed něco jako phunnel a po protilehlých stranách jsou k sobě 4 trojice děr. Zkoušel jsem do ní dát včera trochu tabáku (Medite), rozpálil jsem uhlíky v krbu (3) a rozprostřel na sítko. Nejdřív jsem je zkoušel dát dál od středu aby se tabák nepřipálil, což k ničemu nevedlo a z vodnice jsem nevytáhl ani náznak obláčku. Když jsem dal uhlíky blíž ke středu tak jsem z vodnice sice něco vytáhl ale tabák neměl žádnou chuť a po cca 20 minutách se začal pálit.

Přijde mi to zvláštní, obzvlášť když jsem do korunky dal hodně málo tabáku (odhadem kolem 5-6g) hlavně proto že jsem nevědl co a jak. Bojím se že když tam dám víc tabáku tak napadá do toho phunellu uprostřed popřípadě zacpe dírky po stranách korunky.

Jinak vodnici mám starší, dostal jsem jí od jednoho majitele čajovny, myslím že je to Top Mark. Vzhledem k tomu že se o ní v čajovně starali hodně dobře tak tělo nesmrdí a je hezky čisté. Sám jsem ho ještě před použitím projel kartáčem a vodou a nechal vyschnout.

Jakej je správnej postup při přípravě vodní dýmky s badchou? Co dělám špatně? Napadlo mě že by to mohlo souviset ještě s rozděláváním uhlíků v krbu ale možná jde o něco jiného... málo tabáku? Moc tabáku? Vodu do vázy dávám podlě čáry co někdo udělal na všechny vázy v čajovně, takže to by neměl být problém.

Díky moc za každou radu :)
 #15261  od karlos
 stř 03. led 2018 23:01:35
Ahoj. To je tím kotlíkem - je na něm moc děr moc vysoko, divná koncepce - tabák má tendenci se o hodně rychleji pálit. Nedávno jsme nad tím taky seděli. S tímhle kotlíkem stačí míň tepla - i dva kokosáky se zdály skoro hodně. Vyhodili jsme to...:-) Badcha je šikovná věc, ale stačí úplně obyčejný turecký kotlík s dírkami pod tabákem nebo obyčejný turecký phunnel. Ne každá novinka je zrovna povedená...:-)
 #15262  od XlaB
 čtv 04. led 2018 8:44:20
Tak asi budu musetpoohlídnout po jiném kotlíku. =D Dnes by mi měl přijít "vařič" co jsem objednal na rozdělávání uhlíků, tak zkusím ještě druhý kotlík co mám, badcha na něm moc nesedí (je velká) ale asi budu muset experimentovat :D Možná se po práci mrknu ještě do jiné čajovny než kde jsem kupoval tu badchu, když nic neseženu tak prolezu fórum a podle toho objednám něco z netu. Jinak dík moc, nečekal jsem že by to mohl být problém kotlíku...
 #15263  od karlos
 čtv 04. led 2018 9:13:08
Obyčejný turecký kotlík padnoucí pod badchu koupíš na netu za cca 80 korun. A badcha je pak ok, když si to s ní odladíš podle sebe, jak ti to bude vyhovovat. Pokud jsi ochoten pro pohodlnější pokouření investovat víc, tak zvaž rovnou koupi některého HMS (Lotus, Ignis, Pulse, Smokebox, fake lotusu:-) atd., funkcí se od sebe nijak dramaticky neliší) + odpovídající lepší korunky pod něj (já nejradši standardní velký phunnel, raději glazovaný pro lepší čištění), v tomhle případě jsou veškeré problémy s přepalováním apod. úplně na jiném levelu = prakticky odpadají:-)
 #15265  od XlaB
 čtv 04. led 2018 18:57:09
Nakonec jsem šel do mojí oblíbené čajovny v Plzni a našel jsem tam tohle:

Obrázek

Ten skleněný phunnel vypadá ve skutečnosti mnohem větší než na obrázku. Celkem za 850Kč, tak to dneska testnu a uvidíme. Ještě zjistit jak se do toho dává tabák :lol: Díky za pomoc :)
 #15267  od karlos
 čtv 04. led 2018 23:20:03
Se toho ve tvé čajovně už potřebovali zbavit, jo? :D
 #15268  od XlaB
 pát 05. led 2018 11:22:22
On majitel občas přiveze něco navíc když jede do německa na nákupy a pak to prodává. Momentálně tam tyhle korunky a lotusy dávají normálně na dýmky (když si o to člověk řekne) takže už jsem věděl do čeho jdu. :D
 #15271  od Martinho
 ned 07. led 2018 16:30:52
Jaká čajovna? Ať vím, kam nechodit :D
 #15272  od XlaB
 pon 08. led 2018 19:31:30
Jaká čajovna, to je irelevantní, normálním zákazníkům lotusy stejně nedávají :lol:
 #15280  od hookah
 ned 28. led 2018 22:12:12
Presne tak. Badcha je vyrobena z palenej hliny a to je bohuzial az prilis dobry tepelny vodic na ucely pouzitia s vodnou fajkou. Riesenim by mohlo byt napriklad posunutie uhlikov o trochu dalej - a mas po probleme.

Badcha sa zvykne predavat s dvoma "miskami, resp. s dvoma dierovanymi stikami. Spodne sito je iba kryt na korunku a vrchne dierkovane sito sluzi na ulozenie uhlikov. Medzi spodne a vrchne sito mozes vlozit nejaku podlozku, povedzme ze z hlinnikovej folie usulany pokrkvany cca 1-2 cm vysoky valcek :). A mas vystarano.

Cele je to o regulovani teploty - to sa jednoducho musis naucit ;). Taktiez plati, ze ak pouzijes mensie mnozstvo tabaku do korunky, logicky poterbujes MENSIE teplo ! Tabaky pre vodne fajky su VLHKE ! Nesmies to brat za suchy tabak ako v klasickej papierikovej cigaretke. Tym padom ze je to vlhkejsi tabak, teplo ma asi taky vplyv, ako ked si predstavis rozpalenu panvicu na 150'C a ked do nej kvapnes kapicku vody (voda s izbovou teplotou). Samozrejme sa tato kapka vypari za par sekund ! Ak tam vsak vlejes deci vody, tak to bude mat naopak este aj CHLADIACI ucinok a teplota panvice sa na kratky cas aj znizi ! Deci vody vydrzi v panvici velmi dlho a nebude mat ako ta kvapka ihned 150'C :). Inymi slovami - vacsi objem tabaku v kotliku (v korunke) sa LEPSIE REGULUJE nez ked tam hodis jedno steblo :).

Badcha korunky su podla mna velmi dobre. Perfektne. Lenze ludia ich nevedia pouzivat (zial bohu vacsina ludi bez urazky su len hlupi fetaci, co tam pchaju travu skombinovanu s nejakou lacnou melasou napriklad). Ludia maju prefajcene mozgy asi, kedze nepremyslaju... teda poniektori. Badcha je ozaj fajnova, len sa s nou treba naucit pracovat. Jedina nevyhoda ktoru by som si dovolil vytknut hlinenej Badchy je asi ta, ze sa maximalne zle ba az nerealne umyva. Ked sa totiz do hliny nasiakne po viacnasobnom pouziti melasa z tabaku, tak je prakticky nemozne vsetky tieto puchy dostat z utrob hliny zase von. Muselo by sa to mocit velmi dlho vo vode s purom, potom vo vode so sodou bikarbonou (oboje na aspon 1 den). A aj to pochybujem, ze to pomoze odstranit nasiaknute pachy z hliny.

Co sa tyka kupovania inej resp. dalsiej korunky, pokojne skupuj... neni na skodu, mat po ruke viac koruniek na vodnu fajku. Aspon sa naucis, ze je to naozaj o teplote a nie o tvare alebo type korunky. To skor problemy su s inymi vecami okolo toho... napr. ked melasa z tabaku preteka cez downstem az do vazy fajky :). Ale dizajn ci tvar nemaju vobec ziadny vplyv co sa tyka teploty alebo pouzitia uhlikov, na prepalovanie tabaku. Len treba rozmyslat :). Ja mam napriklad IR teplomer a ked mam novu korunku, odmeriam aspon povrch stien korunky, ak je to mozne tak niekedy sundam aj vrsok (kryt, alobal, plech, heatmanagment, atd.) z korunky a meriam teplotu na povrchu tabaku (mal by mat 150-160'C cca ako idealnu teplotu bezneho tabaku do vodnej fajky).

GL
Koupím korunku ODUMAN phunnel

v Soukromá inzerce

od:hookah

ned 24. kvě 2020 18:34:57

Vodní dýmka TopMark

v Vodní dýmky

úte 28. dub 2020 19:29:53

Aplikace pro milovníky vodních dýmek

v Volná diskuze