• Dýmka skoro nedýmí

• Začínáme s vodní dýmkou.
Začínáme s vodní dýmkou.
 #15396  od Donnie
 úte 09. čer 2020 21:24:59
Ahoj. Jsem úplný začátečník. Koupil jsem si novou vodní dýmku. Pročetl jsem si různá fóra, jak správně dýmku přichystat. Jedná se o Aladin MVP Rocket. Tabák Al fakher máta, v korunce nadrobený a rozprostřený, kokosové uhlíky správně rozpálené, v badchi. Přesto dým velmi malý, chuť nijaká, nevolnost z kouření, celkové zklamání... Zkusil by mi někdo prosím poradit, co dělám špatně? :( (prosím o nějaké smysluplné odpovědi, né typu kup si lepší korunku, dýmku atd. díky)
 #15398  od lavahorsecz
 stř 10. čer 2020 0:16:39
Ahoj, možná by bylo dobré dát jsem fotky z přípravy, byli bychom moudřejší. Korunka může být problém, jakou používáš? Jaký alobal používáš? Grilovací se mi třeba vůbec neosvědčil, je moc silný a tabák se pak palí. Děláš dvě vrstvy a dostatečný počet děr? Problém může bát ale i v samotném tabáku, AF máta není zrovna tabák vhodný ke kouření samostatně. Doporučil bych s něčím namíchat, případně zkusit raději úplně jiný tabák. Doporučil bych ti třeba hrozny.
 #15399  od Donnie
 stř 10. čer 2020 8:30:45
Ahoj, v první řadě díky za odpověď. Korunku jsem nechal originál od Aladinu (ta tmavá z videa https://youtu.be/EEHlpZURaNA). Celkově jsem postupoval podle návodu od pána z videa. Ale mám doma i základní hliněnou. Tu originální jsem zvolil protože se mi líbil, ten "okap" na stékající melasu. Říkáš, jaký alobal jsem použil. Mám badchu, tak jsem myslel, že alobal už není potřeba. V tom může být ten problém. Protože jakmile jsem dodělal badchu, pod ní byl tabák po 15ti minutách totálně černý. Na badchi byly tři kokosové uhlíky. Ovšem chuť skoro nijaká a o dýmu ani nemluvím, ten byl téměř neviditelný. Navíc se mi ve váze objevily i bublinky, což by prej nemělo, ale všechno jsem pořádně utáhlé. :( Díky za další případné rady nebo poznámky. Fotky bych vložil klidně, ale nemám jak. Mám to ovšem až z nachystané dýmky. Díky za další pomoc.
 #15400  od lavahorsecz
 stř 10. čer 2020 10:29:05
Ahoj, promiň, moje chyba. Nevšiml jsem si, ze mas badchu, tam by alobal nemel byt potreba, každopádně ani tak by nemel byt tabák do 15minut spáleny. Zkus připravit dýmku klasicky s alobalem dve vrstvy a nahoru dej dva kokosaky. Muže byt problem prave v badche, i kdyz s ni osobně zkusenosti nemám, ale urcite bych zkusil připravit klasicky, at vime v cem je chyba. Připravuji vodnici tradičně s alobalem uz léta a nikdy jsem nemel problem.

Jeste me napadá, kdyz profouknes zpět pres ventil, neuchazi ti dým jinudy nez pres ten ventil? Kolem korunky nebo kolem vazy?
 #15401  od Donnie
 stř 10. čer 2020 12:08:43
Já byl právě velice překvapený z toho spáleného tabáku, protože uhlíky byly vysoko nad ním. Zkusím to klasicky s alobalem o víkendu. No a k tomu profouknutí. Dýmka mě nechá potáhnout bez problému, ale když jsem se do ní snažil fouknout, tak se mi to nedařilo. Nemůže to být nějakou pojistkou ve ventilu nebo tak? Protože ten model co mám MVP Rocket tam nemá ten zpětný ventil a má to řešené jiným způsobem. (moc tomu nerozumím, ale to jste pochopil :)) Díky za spolupráci.
 #15402  od lavahorsecz
 stř 10. čer 2020 14:04:35
Koukal jsem na MVP rocket a profouknout by měla jít určitě. Sice nemá zpětný ventil klasický, ale dírky tam jsou, tudíž to jít musí. Pokdu to nejde, tak je něco špatně. :shisha2:
 #15406  od hookah
 sob 13. čer 2020 12:51:13
Ahoj.

Hm... kde by som asi tak zacal. Zacnem typkom na YT videu, ktore si uviedol. On tam vobec neukazuje sposob pouzitia korunky (naplnenie tabakom). Podla mna Badcha v tomto konkretnom pripade nema velmi efektivne vyuzitie - potrebujes silnejsi zdroj tepla ako si sam podotkol (z dovodu vyssiej medzery medzi uhlikmi a tabakom). Dalsim faktom je, ze typek vo videu vyuziva "flats" uhliky, cize plytke uhliky. Nie su to tie klasicke 25x25x25 mm kokosove uhliky. Kedze mensie uhliky produkuju menej tepla, preto ich typek vo videu pouzil viac. No ak pouzijes 25mm uhliky alebo dokonca 26mm, tak budu stacit cisto teoreticky (bez alobalu) aj 2ks, ale to v pripade, ze nebude tabak velmi daleko od Badchy ! Inak 3 uhliky. Takze tak... je to diskutabilne :).

Al Fakher je relativne suchy tabak a preto sa aj lahko spali pokial nedas pozor na idealnu teplotu tabaku. Suchy tabak znamena, ze narezane tabakove listy niesu obalene / chranene velkym mnozstvom hustej tekutej zlozky (melasa/med + glicerin + aroma), takze odolavaju vyssiej teplote o dost horsie, nez vlhke tabaky (s vyssim pomerom tekutej zlozky).

Skus si pozriet aj datum expiracie, pretoze Al Fakher pokial viem ho stale este uvadza na svojich baleniach. Ak mas starsie balenie, necuduj sa, ze matu uz neucitis. Zhodou okolnosti som tiez objednaval nedavno Al Fakher - Mint, ale datum expiracie je bohuzial 2020-07, co znamena ze sa jedna o starsi tabak a vobec z neho nebolo citit matu pri fajceni :(. Neviem preco, ale zrejme niektore aromy/prichute vyprchaju aj cez zabalenie... alebo dalsie moznost je, ze Al Fakher pouziva nekvalitne balenia a aroma pri nepatrnom poskodeni balenia unika von... napr. pri cestovani skatuliek s tabakom v kamionoch, pri ich prejazde cez hrboly na cestach, sa cisto teoreticky natrhnu tieto nekvalitne balenia a pozvolna zacne unikat vsetka aroma von. Naozaj... ked som kupil AF-Mint niekedy pred 5 rokmi, tak ona mata bola tak intenzivna, ze som musel tabak AF-Mint vzdy zmixovat este s inou prichutou, pretoze samotna mata sa nedala ani fajcit... tak velmi bola az povedal by som ze extra svieza. Mal by si vyskusat aj ine tabaky, ako je napriklad Adalya - MNG Tango. Mozno si trafil len na zlu sortu od AF, tak ako som pisal, ako sa to stalo aj mne.

Youtube videa - korunka Aladin Optimus (korunka Aladin Optimus, s podlozkami v tvare kovovych "koliesok"):
https://www.youtube.com/watch?v=2o-cKRBe3ko (fotka aj s naplnenym tabakom)
https://www.youtube.com/watch?v=eMMZaXhDSTQ
https://www.youtube.com/watch?v=_ominUzJNIQ (video s naplnenym tabakom)

Ak by si chcel pouzivat aj Badchu, tak v tvojom pripade (korunka Aladin Optimus) alobal nepomoze... alebo... ak chces tak existuje lepsia moznost - odstranit komin z Badchy a potom mozes pouzit alobal na korunku + nanho este polozit velke sitko z Badchy (bez kominu).

Uhliky mozes posuvat viac ku kraju sitka, ak chces mensiu teplotu a posuvat ich do stredu, ak chces vyssiu teplotu. Tiez mozes uhliky polozit na kovove lemovanie a nie priamo na dratovane opletanie samotneho sitka - teda ak chces teplotu zase o trosku znizit. Koniec-koncov mozes jeden uhlik sundat aj dolu, ak je teplota stale hodne vysoka.

Uhliky pouzivaj 2 alebo 3 podla potreby. Badcha pouziva komin, cez ktory vzdy unika nejaky ten dym + aroma a to hlavne pri navysenej teplote tabaku nez je optimalna (pre konkretny druh tabaku). Ucel kominu ma byt ten, aby sa nehromadil spaleny dym vo volnom priestore korunky / stem-u / vazy, ak dlho nefajcis a dym + aroma sa neustale odparuju z horuceho tabaku.

Podla mna sa v tvojom pouzitom "setupe" deje to, ze v priestore korunky sa naakumulje velka teplota, ktora ohreje "kovove sitko", ktore nasledne spaluje velmi rychle tvoj suchy Al Fakher tabak a naviac vsetka chut a dym unikne postupne pozvolna cez komin alebo cez sitko samotnej Badchy, ktoru ty pouzivas pri fajceni tak ako ju pouzivas (t.j. s kominom a aj bez alobalu).

Este ma napada otazka vhodnej metody natlacenia / naplnenia tabaku do korunky. Pre Al Fakher tabak aj ked sa smie pouzivat metoda pakovania "na silu" ("dense" alebo aj "semi-dense"), tak ja odporucam metodu lahkeho nasypania tabaku (metoda "fluffy") pre zaciatocnikov. Potom neni potrebna ani vysoka teplota tabaku a cez tabak prejde horuci vzduch krasne pri kazdom potiahnuti, kedze existuju miniaturne vzduchove medzierky medzi tabakovymi listami. Mozno budes v takom pripade potrebovat uz len 2 uhliky namiesto 3 uhlikov. Zalezi este na pouzitom setup-e, pretoze ak tam bude alobal + sito Badcha ktore je relativne tiez hrube, tak vela salajuceho tepla od uhlia sa uz nedostane ku tabaku (jedine pri tahani horuceho vzduchu cez vrstvu tabaku, co vsak nebude dostacujuce).

Tu mi neda nespomenut dalsi fakt v pripade tureckych koruniek... a sice, ze pri kazdom potiahnuti horuceho vzduchu, ktory v pripade tureckej korunky prechadza cez celu naplnenu vrstvu tabaku, sa vzdy nakratko zvysi teplota tabaku ! Cize v pripade tureckych koruniek si musis sledovat aj to, ako casto tahas z hadice alebo aky silny ma tvoja vodna fajka tah z hadice :) pretoze o to intenzivnejsi horuci vzduch prejde aj vrstvou tabaku pri kazdom potiahnuti z hadice, logicky.

Tiez by si mohol preverit tesnost svojej vodnej fajky. Priprav si / poskladaj celu vodnu fajku - avsak bez tabaku v korunke a bez alobalu / Badchy / HMD. Potom s dlanou zakry korunku a skus potiahnut vzduch z hadice. Ak nebude mozne tahat z hadice a ak vznikne silny podtlak vo vaze (vodna hladina sa trochu posunie), tak je vsetko v poriadku - zapchal si korunku a vzduch by mal prudit jedine od nej. No ak to bude naopak a bude mozne tahat do pluc cisty vzduch, tak niekde ti tam do fajky prenika vzduch (z inakadial nez od korunky !).

Na prvy krat to nikdy nieje dokonale ak skusas novu korunku / novy tabak / novu fajku. Takze nevadi... skusaj... testuj... laboruj... a daj vediet ako postupujes... opisuj detajlnejsie ako plnis tabak do korunky napriklad... nech vieme odpovedat lepsie na tvoje dotazy :P.

Ako napisal kolega vyssie, naozaj by pomohli fotografie. Ved smartfon ma dnes uz kazdy clovek, takze spravit fotky a dat si tu namahu poslat ich aj sem na forum, to predsa nie je problem.
Starbuzz - blue mist

v Tabák Al Fakher

od:hookah

úte 15. zář 2020 15:16:44

Aplikace pro milovníky vodních dýmek

v Volná diskuze

od:hookah

stř 09. zář 2020 14:42:52

koupím tabák AF, Nakhla, Fumari

v Soukromá inzerce

od:noisy86

stř 29. črc 2020 1:16:44