• Zpětný ventil, těžké vyfukování

• Začínáme s vodní dýmkou.
Začínáme s vodní dýmkou.
 #15380  od Michal017
 pát 27. pro 2019 1:01:08
Ahoj,

dostal jsem jako dárek vodní dýmku Kaya elox 635ce xl black 4s. Mám problém se zpětným ventilem respektive dýmka má zpětné ventily 2. Když chci vyfouknout dým, tak to buď nejde vůbec nebo jen velmi ztuha a musím fakt tlačit, aby z toho něco vyšlo pryč. Jen párkrát se stalo, že to šlo pěkně rychle ale pak se to jakoby zaseklo. Dýmka má 2 nástavce pro 2 hadice a 2 zpětné ventily. Používám pouze jednu hadici a v každém vývodu je dle návodu vložena kulička.

Dýmku mám určitě poskládanou správně. Prosím o radu, co by mi mohlo pomoct.
 #15381  od hookah
 ned 05. led 2020 18:18:36
Ahoj.

V prvom rade odporucam celu vodnu fajku rozobrat do najmensiej moznej suciastky a ponorit do teplej vody s cistiacim prostriedkom na riad a nechat rozmocit na aspon 1-2 hod. .

Idealny by bol roztok s trochou praskovej kyseliny citronovej (kupis v hociktorych lepsich potravinach), lenze to si mozes dovolit iba v tom pripade, ak sa jedna o nerezovu ocel. Kyselina citrova totiz moze sposobit koroziu na nekvalitnej resp. na obycajnej oceli alebo na plechovkovych vodnych fajkach (pokial je plech z kovoveho materialu, ktory ma tendenciu rychlo korodovat). Hlinik alebo mosadz su na tom o nieco lepsie, vydrzia toho viac, ale i tie mozu mierne na povrchu korodovat, obzvlast vtedy ak by si pouzil velmi silnu koncentraciu kys. citronovej v teplej vode.

Kedze hovorime o "ELOX" modeloch od Kaya, tak by sa malo jednat o tzv. "eloxovany hlinik". Lenze nebyva zvykom, aby boli komplet vsetky casti vodnej fajky od tejto priemernej zn. Kaya, vyrobene len z hlinika (na povrchu eloxovane, aby hlinik viac vydrzal). Casto je to mix viacerych materialov. Nemusi to byt len hlinik. Existuju samozrejme aj o dost drahsie vodne fajky, ktore sa vyrabaju len cisto z nerezovej ocele.

Inak ma napada hned niekolko veci ohladne tvojho problemu:

( 1 )
Mozno bola vodna fajka niekedy predtym uz pouzivana a tym padom by mohlo ist o drobnu spinu / maglajz, ktory tam zostal, pri nespolahlivom umyvani vodnej fajky. Moze sa to stat aj vtedy, ak bola vodna fajka vystavena vo vyklade v nejakom obchode napriklad aj 1 cely rok a nikto ju za ten cas ani len nevyfukal od prachu. Mikroskopicky prach, v ktorom ziju roztoce a "seru hovna" ha ha (alergici vedia o com pisem) sa potom premeni spolu s prirodzenou vlhkostou vo vzduchu na lepkavy maglajz. Aj ten sa velmi lahko umyva. Toto jedine mi dava zmysel. Takze gulicka sa potom lahko prilepi resp. sa nechce odtrhnut zo svojho sedla.

( 2 )
Dalej je mozne to, ze gulicka vo ventile je uz opotrebovana castym pouzivanim vyfukovacieho ventilu predoslym majitelom (za predpokladu ze sa jedna o pouzitu vodnu fajku) a potom uz tato gulicka nepasuje celkom presne do priemeru sedla ventilu (spadne az do vnutra priemeru ventilu a potom sa nechce vypratat von), teda ale to by musel byt typ gulicky z plastu a nie zo skla (obvykle je to chemicky velmi odolne akrylatove sklo) ako u drahsich fajok. No tym padom vodna fajka by musel byt pouzivana fakt denno-denne, po dobu aspon 1 roka, aby doslo az k takemuto drastickemu opotrebeniu gulicky (plastovej). To by bolo poznat fakt aj od pohladu, ze je znacne opotrebene zaroven aj telo konkretnej vodnej fajky.

( 3 )
Co do priemeru gulicky tak je dost mozne to (ak by sa naozaj jednalo o uz pouzivanu a opotrebovanu vodnu fajku), ze povodny majitel fajky mozno nedopatrenim stratil gulicky a musel kupit nove, no bohuzial kupil s mensim priemerom nez tie povodne :). Daju sa kupit vselijake priemery cca 6 az 13 mm, ale musis vzdy pracne hladat na vsakovatych e-schopoch, pretoze nie vzdy natrafis na ten priemer ktory prave ty potrebujes (pripadne mozes vyuzit zahranicne e-shopy, eBay, AliExpress, a podobne). Tu ma este napada, ze mozes za pomoci sublery odmeriat priemer gulicky a overit potom cez internet, aky priemer gulicky vlastne prislucha original k tvojmu modelu vodnej fajky. A potom najst a objednat z internetu spravny priemer gulicky. Popripadne skus si objedna o +1 mm vacsi priemer guliciek a vymenit, ci ti to pomoze tvojmu problemu s vyfukovanim.

( 4 )
Dalsie co ma napda je asi blbost, pretoze nepoznam model tejto konkretnej vodne fajky, no mohlo byt, ze je sedlo ventilu vybrusene tak velmi dokonale, tak velmi najemno a tak perfektne, ze sa inak velmi hladka gulicka prilepi podtlakom do svojho sedla :). To je vsak malo pravdepodobne. V tomto pripade by malo stacit ak je to plastove gulicka, tak ju s drsnou castou zinky na riad poriadne vycuchat pod teplou vodou a ony sa tam vytvoria mikroskopicke pory na jej povrchu. Hlavne to neprezen aby tam neboli naopak 0.1mm hrube ryhy :D. Najlepsie gulicky su inak sklenene, tusim akrylat sa pouziva. U tych je aj problem ich opotrebovat tak skoro alebo v pripade mojej rady "zdrsnovat" povrch takejto gulicky.

Tak asi toto ako jedine ma napadlo :).
 #15382  od Michal017
 ned 05. led 2020 19:13:44
Děkuji za dlouhý rozbor mého problému. Musím upozornit, že dýmka je zcela nová, zakoupena v kamenném obchodě bez známek používání. Dymku jsem taky po každém použití poctivě čistil a vyplachoval vodou. Kuličky jsou obyčejné lehounké plastové. Nedávno jsem ji právě celou rozdělal, nalil do vazy vodu a postupně jsem ji skládal a sledoval, jak se zpětné ventily chovají. Vypozoroval jsem, že když jsem vyndal kuličku z vývodu, ve kterém je strčená hadice a zbylé 3 kuličky v ostatních nechal, šla profouknout velmi snadno. Když jsem poté kuličku vrátil, znova se to ztížilo, jakoby se opravdu nechtěla odlepit nebo jen velmi minimálně.

Z toho mi vychází ta varianta, že je tam posazená příliš hluboko, nebo že se vytvoří ten podtlak.

Kouření v praxi pak bez kuličky bylo naprosto bez problémů. Jen jsem měl pocit, že ve váze nebylo tolik dýmu a dýmka neprodukovala tolik dýmu, nicméně chutnala výborně.
 #15383  od hookah
 ned 05. led 2020 19:24:54
Super, no tak potom ak by vosli, tak skus kupit gulicky s +1 mm vacsim priemerom (odporucam sklo/akrylat - su sice tazsie no nelepi sa na nich tolko bordelu /vlhky dym/ ako v pripade plastovej gulicky). Daj pozor aj na to, teda ak sa rozhodnes kupit tie gulicky +1 mm vacsie, aby to neznizilo nejak extremne prietok vzduchu cez ventily (mal by si tak horsi tah z hadice).

Alebo skus este pred kupou alternativnych guliciek, zmatnit / zdrsnit povrch originalnych plastovych guliciek. Smelo do toho, neboj sa, ak by si ich aj nahodou znicil, tak mozes si kupit nove. I ked pravdou je, ze to mas zasa dalsiu financnu polozku + zaplatit este postovne... za taku malu hovadinu.

Nedokazal som najst na internete detajlny snimok na ventil tvojho modelu vodnej fajky. Mozno by pomohlo aj naopak pouzitie guliciek s priemerom o 1 mm mensim a nie vacsim. Ja na mojej "MIG Nano" mam sedla na gulicky "zdrsnene" (zrejme po vyfrezovani CNC masinou zostali od noza velmi jemne "zarezy"). Takze podla toho, aky tvar (uhol) alebo aku ma povrchovu upravu sedlo pre gulicky, by prislo vhod, mozno vyskusat aj gulicky s mensim priemerom o 1 mm. Nevidel som vsak detajl ventilu (nenasiel som nikde na internete detajlny zaber do vnutra ventilu), takze netrufam si odhadovat co je lepsie.
Koupím korunku ODUMAN phunnel

v Soukromá inzerce

od:hookah

ned 24. kvě 2020 18:34:57

Vodní dýmka TopMark

v Vodní dýmky

úte 28. dub 2020 19:29:53

Aplikace pro milovníky vodních dýmek

v Volná diskuze

pon 06. led 2020 14:33:50