• První vlastní dýmka, motání hlavy, nevolnost, pálení tabáku.

• Začínáme s vodní dýmkou.
Začínáme s vodní dýmkou.
 #15350  od Vilik
 čtv 21. bře 2019 0:14:15
Ahoj, zdravím všechny bubláky :shisha3:

Dlouhou dobu chodím do všeliakých čajoven a konečně jsem se rozhodl koupit si vlastní (dýmku).

Bohužel ačkoliv se mi tohle v žádné čajovně nestalo,
je mi po dvou potáhnutí, z mé dýmky špatně. A to hodně.

Dýmka Amy deluxe 70cm se sklenkou na světl, tabáky salamander a obyč kokosové uhlíky.

Četl jsem že by mohl pomoct citrón, ale to bylo bohužel bez výsledku.

Nevěděl by někdo co přesně asi dělám špatně ?

Používám jeden až dva uhlíky, po tak 10 potáhnutí citím že se tabák začíná pálit (je to cítit dost)

PS: dýmku připavuji následovně:
(Naleji vodu do sklenky aby to tam bylo ponořené tak 1-2cm , přidám trochu ledu a citronu (občas jahody apod.) Dám si rozpálit uhlíky na žhavič, mezitím si připravím korunku tak, že pořádně potrhám tabáček, rozprostřu po korunce, trochu přimáčknu ale ne moc aby tam bylo dostatek místa na proudění vzduchu, zavřu a většinou v tu dobu už jsou uhlíky rozpálené, nechám je chvilku "odpočívat".

Pak hodím na sítku a začnu pomalu ale zhluboka potáhavat abych dýmku roztahal. Do roztahání uplně v klidu a žádný problém... Po pár potáhnutí následně je mi blbě... :D )
 #15351  od karlos
 stř 03. dub 2019 23:17:53
Ahoj. Řešit spálený tabák citrónem je docela legrační rada, moc ale nepomůže ... :-) Prostě moc topíš nebo se ti tabák chytá zespodu na alobal nebo sítko, což většina tabáků nemá ráda. Jestli používáš nějakou obyčejnou korunku a základní plechové sítko s velkými dírami, tak ho zahoď - na klasickou korunku dej alobal nebo badchu nebo zapřemýšlej o hms s lepší korunkou. Nejlépe to okoukat u někoho zkušenějšího ve tvém okolí, není to žádná velká věda ... :-)
 #15352  od hookah
 stř 24. dub 2019 12:06:28
Ahoj.

No a este by bolo dobre uviest presny typ korunky a presne nakladanie tabaku... pretoze "trochu primacknut" neurazaj sa, ale to moze znamenat pre niekoho aj lisovanie hrozna a pre niekoho len zarovnanie vytrcajucich tabakovych listov na povrchu s pomocou prstov na ruke :P.

V zavislosti od typu pouzitej korunky, potom musis pouzivat aj alobal a jeho spravne nahustene "dierkovanie" (perforovanie) a tiez nejaky rozumny pocet + umiestnenie uhlikov. Velku rolu hraje aj druh pouziteho tabaku, nakolko nie kazdy druh tabak zvladne vysoku teplotu. Okre typu odrody tabaku (tabakovych listov), zalezi este aj od narezania (na male kusy a na velke kusy) a od vlhkosti melasy v ktorom su namocene tabakove listy.

Existuju tabaky, ktore ked pripravis rovnakym sposobom ako ine druhy tabaku tak tie budu mat horku chut uz pri nizsiej teplote, lebo zacnu doslova horiet a skvarit sa. Naopak pri rovnakom sposobe pripravy a pri pouziti uz celkom odlisneho tabaku, nebude tento tabak ani citit po dajakej tej chuti aj ked pouzijes rovnaky sposob nalozenia korunky a rovnaky setup (pocet uhlikov, alobal ci HMS, atd.).

Nevolno sa ti moze spravit aj z velmi slabo rozpalenych uhlikov. Ak ich rozpalujes na slabom ohni a iba na 3-5 min. lebo aj taki experti sa najdu :) a dokonca iba z jednej strany - ber to len ako vymysleny priklad, lebo ja netvrdim, ze to tak robis, tak zostava este vzdy polovica uhlia nerozpalena a produkuje tym padom po prelozeni uhlikov na korunku fajky smrad a prach. Da sa to spoznat tak, ze pocas rozpalovania uhlikov na zhavici (plynovy sporak, elektricka spirala a podobne) citis dost velky zapach, ktory trva, kym sa uhliky este len rozpaluju. Mne sa toto stane dost casto, teda ak zostanem v miestnosti kde uhliky rozpalujem (3 ks kokosove Cocobrico uhliky o velkosti 25 mm) a tiez mi prichadza uz-uz trosku aj nevolno a trochu sa mi toci hlava, ale to vzdy prejde do cca 10-20 minut. Zaujimave je, ze ked uz su uhliky poriadne rozpalene, tak z nich nevychadza ziadny extremny zapach a ani pri tahani z vodnej fajky mi nieje zle prave z takych nedonalo rozhoretych vyparov od kokosoveho uhlia. Takze uhliky je nutne dobre rozpalit, pred polozenim na korunku. Cize teoreticky aj toto je mozna pricina tvojej nevolnosti.

Pozor vsak na to, aby si uhliky pri rozpalovani prilis dlho nenechal na ohni resp. na elektrickej spirale, pretoze tymto uhlie straca svoju zivotnost (celkovy cas dlzky horenia/vydrze uhlikov). Podla vsetkych navodov (aj oficialnych) je idealne rozpalovat kokosove uhliky po dobu 7 + 7 min. - najprv jedna strana 7 min. a potom otocit a druha strana tiez 7 min. . Zalezi aj na tom, akym stylom rozpalujes uhliky - ci pouzivas plamen maleho cestovneho horaku, klasicky plynovy sporak v kuchyni alebo napriklad elektricku spiralu. Zalezi aj na tom, ci mas velky plamen v pripade plynu alebo mensi plamen. Z vedatorskeho hladiska, ak pouzijes velky plamen, ktory "bicuje" steny uhlikov na velkej teplote, tak vlastne po rozpalovani uhlikov uz mas 1-2 mm povrchu uhlika vyhoretu a vydrzi uz len velmi kratko horiet ! Kdezto v jadre, vo vnutri uhlikov, je ta teplota zatial este idealna. Najefektivnejsie je asi rozpalovanie na el. spirale, lenze ta uziera vela elektriny :) preto ja osobne pouzivam radsej plynovy sporak a na slabsiom plameni (plamene siahaju asi do polovice vysky stien uhlikov). Ked rozpalujem na cestovom plynovom horaku, uhliky vydrzia zhruba 1 az 1.2 hod, ale ked rozpalujem na plynovom sporaku, tak vydrzia okolo 1.2 az 1.5 hod.

Este ma napadla jedna vec a sice hlinikova folia. Neuviedol si typ folie. Mala by to byt hruba folia s hrubkou okolo 18-30 mikronov. Takzvana grilovacia alebo chaluparska folia zvykne byt dostatocne hruba, ale pozor - nie je to vzdy pravidlom ! Moze sa ti stat, ze kupis foliu s nazvom "grilovaci / chaluparsky alobal" no jeho hrubka bude tensia, nez obycajna hlinikova folia t.j. bude mat hrubku len okolo 5 - 9 mikronov. Ak mas doma velmi tenku hlinikovu foliu, potom skus pouzit 2-3 vrstvy na sebe (prelozis foliu aby vo vysledku mala folia viac vrstiev). Hrubsiou foliou totiz zabmedzujes prieniku tepla z uhlia priamo na tabak. Tak ako pisal kolega predomnou, aj velkost dier v alobale moze ovplyvnit opalenie tabaku. Ak su diery privelke, tak teplo z uhlia sa dostane cez diery velmi lahko k tabaku do vnutra korunky a kedze tabak znesie len 150-200 'C a uhliky maju cca 450-500 'C tak cez velmi velke diery sa dostane salajuce teplo z uhlia urcite aj s teplotou 300 'C aj ked zrovna z fajky nepotahujes a to je skutocne skodlive teplo pre tabaky vodnych fajok ! Dierky by mali byt radsej mensie a radsej viac nahustene ! Ako som pisal vyssie, tak zalezi aj od typu korunky, nakolko pre kazdu korunku je vhodny iny sposob dierovania (perforovania).

Jop a este posledna vec.. vyskusaj iny tabak... pretoze ten co zmienujes mi pripada ako nejaky X.Y. z dovolenky v Turecku ci v Egypte, ako nejaky beznikotinovy lacny smejd. Skus nejake normalne znacky tabakov ako su Al Fakher, Serbetli, Adalya alebo potom z tych drahsich no velmi kvalitnych Fumari, Starbuzz, Tangiers (pozor Tangiers je silny a cierny tabak) a ine - toto su momentalne jedny z TOP znaciek tabakov pre vodne fajky. Kdezto znacku tabaku, ktoru ty uvadzas, tak tuto znacku ja absolutne vobec nepoznam (takze mam dovod sa domnievat, ze to bude nejaky nezmysel, ale neviem no prepac, nechce sa mi zistovat a hladat na internete co je to vlastne za tabak).

Ak si na Facebooku, odporucam pridat sa do niektorej zo skupin Czech Hookah alebo Slovak Hookah. Tam by ti tiez niekto snad vedel poradit.

Good luck

P.S.:
Pomohla by kludne aj fotka celeho tvojho setupu resp. z celej pripravenej a poskladanej vodnice. Idealne aj foto sposobu nakladania korunky. Ostatni diskuteri ti potom dokazu napisat, co robis mozno zle alebo coho by si sa mal vyvarovat.
Shisha Bar pomoc s výběrem

v Výběr vodní dýmky

od:DV2

úte 18. čer 2019 1:00:53

Spálený tabák

v Problémy

od:Uživatelský avatar hookah

pon 17. čer 2019 19:16:15

První dýmka

v Výběr vodní dýmky

od:Uživatelský avatar hookah

úte 14. kvě 2019 1:57:39