Začínáme s vodní dýmkou.
#15346 od m4mat5pl
stř 26. pro 2018 16:46:26
Ahoj, dýmkaři nedávno jsem si pořídil Ignis+cascade phunel mam takový problém. Nabiju normálně korunku na dence položím Ignis (2 uhlíky) ze začátku je chuť super dým taky, ale cca po 20min se z ničeho nic začne pálit tabák... Nevíte někdo co stím? Zkoušel jsem do toho nabít (Al Fakher,Adayla) pořád stejný problém :?: :cry:
#15348 od hookah
čtv 10. led 2019 2:55:54
Vitam ta na tomto takmer mrtvom diskusnom foru :).

To je sice fajn, ze plnis tabak do korunky metodou "dense" (jemne zlahka nasypat do korunky pomedzi prsty), ale... celkom do plna plnis ? teda az po vrch korunky ? alebo tam nechas aj nejaku medzeru, aspon 1-3 mm medzi povrchom tabaku a spodkom HMS ?

Mne sa nepalil tabak dakedy davnejsie, ked som pouzival tento setup. Tiez 2 ks uhliky a mal som rovnaky setup: HC Cascade Phunnel + HMS Oduman Ignis. Dnes uz pouzivam ine znacky koruniek s inym dizajnom, aj ked tiez funelove typy.

Al Fakher je trocha suchy tabak oproti ostatnym tabakom (Fumari, Serbetli alebo Adalya - pozor udajne tabak Adalaya urceny pre rusky trh je kvalitnejsia /vlhkejsia/ nez Adalya urcena pre nemecky trh). Pocul som velmi casto rady od inych fajciarov, ze Al Fakher sa lepsie fajci pri pouziti dierovanej hlinnikovej folie, nez s pouzitim HMS. Hlinnikova folia totiz lepsie distribuje teplo este do spodnej casti materialu korunky (kedze alobal "obijma" cely kotlik a tym padom sa teplo od uhlika cez alobal lepsie dostava aj do dolnej casti kotlika/korunky). Tym padom sa rovnomerne ohreje cely objem tabaku v korunke a to aj pri nizsiej teplote (pri pouziti iba 2 uhlikov). Neviem no, ja som furt pouzival HMS Ignis aj pre Al Fakher tabaky a bolo to OK. Akurat ze ked som skusil 3 ks uhliky... tak bolo to kriticke... ale furt som si pomohol... napr. som uplne sundal vrchnak z HMS Ignis alebo som podlozil HMS ignis s krajom spendliku (vznikla tam medzierka asi 1mm na jednaj strane).

Podla mna davas velmi vela tabaku do korunky a on sa ihned nalepi na spodok HMD. Samozrejme ako nahle sa ohreje konecne HMS Ignis co trva aj 20 min. nez dosiahne vdaka 2 uhlikom max. teplotu, tak tabak zhori a naviac pri priamom dotyku tabaku s HMS sa prenasa teplo do hlbsiej vrstvy tabaku o nieco lepsie, nez ked by tam nechas medzeru aspon 2 mm. Ja pouzivam vzdy 3 uhliky, ale ako som pisal... ja uz pouzivam ine korunky - HC Black Edition funel a este Gusto Bowl - Vintage Harmony. Ale aj na HC Cascade Phunnel som si trufal davat 3 uhliky ak to bol velmi vlhky tabak. Robil som aj graf merania teploty :). Pri 2ks uhlikov na Cascade korunke je to ako sme sa zhodli :P a sice ze teplota rastie velmi pomaly, maximum dosahuje az po 20-30min. potom sa drzi asi 20-30 min. a po tejto dobe uz zacina klesat pomaly nadol. Ak vsak pouzijes 3 uhliky, teplota je ihned na vysokej urovni (po uplynuti 10 min.) a tiez je troska viac tepla potom na tabaku... vydrzi to tak asi 40 min. a potom uz teplota klesa (straca sa pomaly dymovost tabaku a aj chut, teda za predpokladu ze tabak uz komplet nezhorel).

Pracovat s konkretnym setupom je hotova veda :). S kazdym sa pracuje uplne inac a este do toho mas rozne druhy tabakov. Inak mne na Cascade korunku velmi pomohol ten lisovany pliesok tzv. Scalli Mod, kym som pouzival zprvu vzdy len 2 uhliky. Scalli Mod zlepsuje airflow pri tahani horuceho vzduchu skrz nalozeny tabak v korunke. Ak pouzivas len 2 uhliky, tak ten Scalli Mod si urcite zozen, moze ti to pomoct. Ak pouzivas radsej nejake hlboke funely (vacsi objem), tak Scalli Mod vynechaj a pouzi zaroven az 3 ks uhliky.

P.S.:
Na buduce by bodlo aj nejake to foto ;). Teda ako presne nakladas korunku tabakom... ako vyzera tvoj setup... co to je vobec za typ vodnej fajky, pretoze aj tah z hadice moze ovlyvnit teplotu vo vnutri tabaku (silny tah pri vysokej teplota = zeravy tabak, ale aj naopak, ked mas tenku hadicu alebo uzke hrdlo vodnej fajky ci iny problem... ked tahas pomaly napriklad z hadice a menej casto, tak moze mat zas naopak tabak nizsiu teplotu a nemusi vobec dymiet a chutit).